Posted on

Aký papier si vybrať pre katalóg?

katalóg

Lepené katalógy sú trvalé materiály, ktoré sa zvyčajne používajú na predstavenie ponuky spoločnosti. Sú odolné, trvácne a veľmi efektívne, pokiaľ sa na ich tlač použije papier primeranej kvality.

Tlač lepených katalógov

Všeobecné pravidlo je jednoduché – papier použitý na vytvorenie obalu je hrubší ako papier vo vnútri. Problém je v tom, že nie vždy vieme, akú gramáž by mal mať daný papier. V prípade lepeného katalógu bude ideálny kriedový papier s gramážou 130 g. Môžete si vybrať matný aj lesklý.

Na obal sa však oplatí pridať lesklú alebo matnú fóliu či parciálny UV lak. Z papiera s gramážou 350 g (krieda mat alebo lesk) je možné vytvoriť ešte odolnejšie obaly.

Tlač šitých katalógov

Šité katalógy sú tiež veľmi trvalé, aj keď ich realizácia je obmedzená objemom materiálov – nemôžu byť hrubšie ako 50 – 60 strán. Krúžkové katalógy šité drôtom sú flexibilné a dajú sa rozložiť na ploche. Na ich tlač je tiež vhodné použiť kriedový papier s gramážou 170 – 350 g alebo ofsetový papier s gramážou 90 g. V prípade šitých katalógov je tiež možné upraviť povrch lesklou alebo matnou fóliou, Soft Touch a parciálnym lakom UV. Vďaka tomu budú vaše katalógy odolnejšie a efektívnejšie.

Tlač špirálových katalógov

Špirálové katalógy sú veľmi obľúbené vďaka nízkej výrobnej cene a schopnosti prispôsobiť rozmery, ako aj špirálovanie preferenciám zákazníka. Zvyčajne sa tlačia na lesklý kriedový papier s gramážou 130 g.

Obal v tomto prípade môže byť tiež vytlačená na ťažšom papieri, obohatený lesklou alebo matnou fóliou, ako aj vyrobený z polopriesvitného umelého materiálu – PVC, PP alebo PET. Vďaka takémuto postupu môže špirálový katalóg firma používať veľmi dlho.